Przed nami bluesowy wieczór. Zagrają: BC Groove Experience oraz Marek McCarron Motyka.
BC Groove Experience to szczeciński zespół założony w październiku 1995r przez Wojtka „Bro” Czajkowskiego.
Nazwa zespołu jest zainspirowana wierzeniami ludów afrykańskich, od których pochodzą pierwsze rytmy bluesowe. W pierwszych latach swej działalności zespół grał muzykę bluesową oraz boogie wzorując się na takich wykonawcach jak: John Lee Hooker, B.B.King, Blind Lemon Jefferson, Mississippi John Heart i Otis Rush oraz wielu innych pieśniarzach bluesowych. Grywał w klubach gdzie bawił publikę ekspresyjnością i bezpośrednim kontaktem wciągając w wir dobrej zabawy. Kilka lat współpracował z polskim pieśniarzem Janem „Izbą” Izbińskim oraz wieloma muzykami jazzowymi. Zespół stronił od konkursów bluesowych, choć w 2002r wystąpił na Festiwalu Bluesowym Blustracje w Chorzowie gdzie otrzymał wyróżnienie, a syn słynnego John Lee Hookera (J.L.Hooker Jr) nazwał zespół najlepszym i najbardziej rasowym zespołem bluesowym jaki słyszał w Polsce. Zespół występował z wieloma wykonawcami zza oceanu oraz z Europy - Eb Davis, Mike Quick, Mike Russel, Keith Dunn, czy chociażby wspaniała wokalistka Jamesa Browna, nieżyjąca już Lotti Lewis. W 2006r koncertował w Irlandii i tam zagrał serię koncertów ze wspaniałym muzykiem bluesowo-jazzowym z Chicago Carlosem Johnsonem.
Po kilku latach klasycznego „bluesowania”, Blue Crow tworzyło różne „mutacje”, a pierwszą z nich było Blue Crow Spiritual Blues Singers, który wykonywał pieśni bluesowe i gospel grając na starych akustycznych instrumentach. Później wprowadzał rootsʼowego bluesa do eksperymentów funkowych, soulowych i około-jazzowych.
W 2008r. powstał Blue Crow Roots Project, grający rhythmʼnʼbluesa oras broadway. Ten skład, zapraszając amerykańskiego bluesmana Daddy Hemingwayʼa oraz jamajskiego pianistę Rashidi Grafitti, zagrał kilka koncertów i zaprezentował się po raz kolejny na Bluesadzie. Fascynując się różnymi gatunkami i odmianami współczesnego soulu i funku, zespół tworzy kolejną mutację - Blue Crow Secret Soulution i w dużym 12 osobowym składzie Blue Crow Big Funky Stuff
Ciągle pod wpływem korzeni bluesowych a dodatkowo inspirując się Hiramem Bullockiem, Jeffem Beckiem, Scottem Hendersonem w między czasie tworzy nowy skład Blue Crow Groove Experience (BC Groove Exp)
Blue Crow w każdej formie oferuje wybuchową mieszankę dobrej zabawy w rytm własnych kompozycji oraz coverów gwiazd muzyki blues, jazz, funky i soul.
Marek „Makaron” Motyka jest bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski, przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.
Artysta gra na wyjątkowej stalowej gitarze rezofonicznej z początków XX wieku stylami fingerpicking i bootleneck rodem z deltyMississippi, będąc jednym z niewielu gitarzystów posługujących się tymi technikami.
Marek Motyka mając 14 lat kupił pierwszą gitarę i jako młody człowiek wyjechał z Polski i utrzymywał się z grania na ulicy do 27 roku życia podróżując po całej Europie i ucząc się muzycznego warsztatu. W roku 1999 powrócił do kraju z muzycznej wędrówki z jasno obraną artystyczną drogą. W 2007roku wystąpił po raz pierwszy na największym na świecie halowym festiwalu bluesowym Rawa Blues Festival w katowickim Spodku. Kolejnym krokiem jest wydana rok później pierwsza płyta„Makaron po śląsku”, która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym na Górnym Śląsku. Konsekwencją jej wydania stało się ponowne zaproszenie w roku 2008 na dużą scenę Rawy Blues Festival i najważniejsze festiwale bluesowe w całej Polsce. W 2009 roku Marek Motyka uhonorowany został zaszczytną nagrodą prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2009”. W tym okresie TVP Telewizja Katowice zrealizowała trzy reportaże o życiu i artystycznej drodze Artysty. Rok 2012 przyniósł osobiste zaproszenie Jurka Owsiaka na Woodstock Festiwal.
W roku 2021 Artysta wydał trzecią płytę zatytułowaną „Burns”, gdzie zinterpretował perły światowej poezji szkockiego pioniera romantyzmu Roberta Burnsa w tłumaczeniach Mirosława Syniawy na język śląski. Album ten współtworzą śląscy muzycy i przyjaciele Jacek Raciborski i Tomasz Bienek , którzy genialnie wpasowali się w wrażliwość i całościowy nastrój płyty. Od chwili premiery płyty ze strony słuchaczy, dziennikarzy, krytyków i kulturoznawców z całej Polski i świata spływają bardzo pochlebne jej recenzje, a także liczne zaproszenia koncertowe .
Podkreśleniem znaczenia twórczości Marka Motyki jest zaproszenie go do otwarcia jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival pod nazwą „Silesian Sound” obok Kapołka Trio, Big Bandu Irka Dudka i grup Krzak, Dżem i SBB.
Ogólnoświatowa transmisja live tego wydarzenia odbyła się 09.10.2021 na oficjalnej stronie: www.rawablues.com.