Rewitalizacja Rynku w Czaplinku | Urząd Miejski w Czaplinku

01
polandrock
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
LadyPunk
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Rewitalizacja Rynku w Czaplinku

Koncepcja zagospodarowania rynku

Rewitalizacja rynku w Czaplinku to kluczowy projekt mający na celu przekształcenie centralnej przestrzeni miasta w bardziej zieloną i przyjazną dla mieszkańców oraz turystów. Nowa koncepcja, opracowana w odpowiedzi na sugestie społeczności lokalnej, zakłada zwiększenie ilości zieleni, wprowadzenie elementów wodnych oraz małej architektury, co ma na celu stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni publicznej.

Czaplinecki rynek obecnie

Czaplinecki rynek obecnie (2024 r.)

 

Pierwotna koncepcja zagospodarowania rynku

W 2015 roku opracowana została koncepcja rewitalizacji zabytkowego centrum Czaplinka, na podstawie której przygotowano dokumentację techniczną i uzyskano pozwolenie na budowę.

Temat rewitalizacji rynku stał się gorący od momentu przyznania w 2023 roku środków zewnętrznych na inwestycję, co urzeczywistniło jej realizację. Wokół tematu rewitalizacji rynku rozgorzała ożywiona dyskusja, która skłoniła władze Czaplinka do podjęcia decyzji o zmianie pierwotnego projektu.

Nowa koncepcja zagospodarowania rynku

We współpracy ze Stowarzyszeniem To Tu – Akademia Twórczych Umiejętności z Czaplinka z panią Marzanną Groblewską na czele, lokalnymi architektami w osobach pani Agaty Jedlińskiej, pani Zofii Lempert van Heerden, pana Jakuba Podstawskiego, wypracowana została nowa koncepcja zagospodarowania czaplineckiego rynku. Uwzględniono także wytyczne konserwatora zabytków, a także uwagi samych mieszkańców, zgłaszane podczas konsultacji społecznych.

Nowa koncepcja jest odpowiedzią na wnioski mieszkańców o wprowadzenie większej ilości zieleni oraz na trend odchodzenia od zabetonowywania centrów miast, promując zieleń i ekologiczne rozwiązania. Celem przygotowanej koncepcji jest zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności rynku, stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców i turystów, a także rozwój aktywności społecznej i ekonomicznej.

Realizacja inwestycji

W dniu 10.10.2024 r. Burmistrz Czaplinka Katarzyna Szlońska–Getka podpisała umowę z panem Grzegorzem Kowalczykiem reprezentującym firmę Przedsiębiorstwo Projektowo Wykonawcze TEBRA G. Kowalczyk Spółka jawna z Koszalina, dotyczącą realizacji zadania inwestycyjnego pn.: Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w ramach rewitalizacji centrum Czaplinka w obrębie ulicy Rynek w procedurze „zaprojektuj i wybuduj”.

Wynagrodzenie wykonawcy na podstawie zawartej umowy wyniesie 8 546 410,94 zł brutto. Na realizację inwestycji przyznano dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 7 691 769,85 zł brutto, co stanowi 90% kosztów kwalifikowalnych.

Tablica Polski Ład

Kluczowe założenia projektu to:

  1. Funkcjonalność i podział przestrzeni: rynek zostanie podzielony na dwie strefy:
  • oficjalna przestrzeń placowa z pomnikiem i miejscem spotkań publicznych (pomnik będzie realizowany w ramach odrębnego zadania),
  • strefa rekreacyjna z przestrzeniami zielonymi, ławkami i pergolami, wyłączona z ruchu samochodowego.
  1. Zieleń: zachowane zostaną istniejące drzewa: lipy, wierzby i modrzewie. Zostaną także nasadzone nowe drzewa, głogi, rośliny cieniolubne oraz rośliny miododajne.
  2. Elementy wodne: ważnym elementem projektu będzie fontanna z rzeźbami czapli oraz struga wodna biegnąca od fontanny do pompy z wodą pitną. Wprowadzone zostaną także podziemne zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, wykorzystywaną do nawadniania.
  3. Mała architektura:
  • na rynku pojawią się różnorodne ławki, w tym tradycyjne, zadaszone oraz okrągłe.
  • pergole z roślinnością staną się miejscami odpoczynku i spotkań.
  • rzeźby czapli będą elementem dekoracyjnym przy fontannie i strudze​.
  1. Oświetlenie i komunikacja: planowane jest zainstalowanie latarni wzdłuż ciągów pieszych oraz oświetlenia zieleni i elementów wodnych. Ulice przylegające do rynku zostaną wybrukowane, a ruch samochodowy będzie ograniczony.
  2. Infrastruktura podziemna: zakładana jest przebudowa infrastruktury podziemnej, w tym sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej.

 

Harmonogram realizacji

Podpisanie umowy z wykonawcą: 10 października 2024 r.

Czas realizacji: do 36 miesięcy (przewidywane zakończenie do października 2027 r.).

 

Etapy realizacji:

  1. Opracowanie projektu i uzyskanie niezbędnych zezwoleń.
  2. Rozpoczęcie prac budowlanych i przebudowa infrastruktury.
  3. Montaż małej architektury i elementów wodnych.
  4. Nasadzenia roślinności i prace wykończeniowe.
  5. Oddanie rynku do użytku i odbiory techniczne.