Pierwsze urodziny Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu | Urząd Miejski w Czaplinku

01
polandrock
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
LadyPunk
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Pierwsze urodziny Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu

Kategoria wydarzenia
kulturalne
Data wydarzenia
Organizator
Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu
Miejsce
Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu
Adres
Uradz 1, 78-440 Uradz
Wstęp
Płatny
Opis wydarzenia

Po zimowej przerwie czas wybudzić ze spokojnego snu Misia. Tak! Tego Misia! Misia z "Misia"!
Pierwsze urodziny Muzeum Humoru i Absurdu w Uradzu to okazja do zaprezentowania kilku eksponatów jeszcze nieznanych szerokiej publiczności. Wśród nich Dzika 2.

Projekt mikrociągnika Dzik opracowali w 1957 roku inżynierowie Tomasz Pacyński i Stanisław Goriaczko. W 1959 roku seryjnie wyprodukowano 300 egzemplarzy ciągnika Dzik 1 i produkcję wstrzymano, by w 1960 roku uruchomić produkcję ciągnika o prostszej i bardziej ekonomicznej budowie - Dzik 2. Na przełomie lat 60. i 70. wprowadzono wersję Dzik 21, którą produkowano do lat 80.

Innym, bardzo ważnym dla polskiej motoryzacji pojazdem, jaki na stałe zagościł w muzealnej ekspozycji jest kultowy Junak, nazywany "polskim Harleyem". W PRL-u był produkowany jedynie przez 10 lat (1956-1965). W pełni autorska konstrukcja została opracowana w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego i był najcięższym motocyklem i jedynym z silnikiem czterosuwowym produkowanym w PRL-u. Łącznie, w Szczecińskiej Fabryce Motocykli wyprodukowano około 91 tys. pojazdów, w tym modele M07, M07-R, M07-C, M10 i trójkołowce B20.
 
- To oczywiście nie są wszystkie nowości i zmiany w muzeum - mówi Marek Łukowski, właściciel Muzeum Humoru i Absurdu. - Wprowadziliśmy kilka zmian w muzealnej ekspozycji. Doszło sporo eksponatów, które będą dla zwiedzających dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Bez zmiany za to został powód licznych odwiedzin zwiedzających: unikatowe połączenie opowieści o klimatach PRL-u z kultowymi komediami z tamtych czasów!
 
Skoro świętujemy urodziny, to będą także goście specjalni!

1 maja, przez cały dzień, w muzeum spotkać będziecie mogli legendę polskiej komedii - Piotra Pręgowskiego. Będzie to okazja do uściśnięcia ręki czy zrobienia pamiątkowego zdjęcia przy kultowych miskach ze sztućcami na łańcuchu, wzorowanymi na "Misiu" Stanisława Barei. A o 16.00 zapraszamy na koncert Piotra Pręgowskiego - na specjalnej scenie przed Misiem! Do wstępu na koncert upoważnia aktualny bilet wstępu do muzeum!
 
Przez cały długi weekend fotografować będziecie się mogli z innymi naszymi gośćmi specjalnymi - polskimi samochodami Mikrus i Mikrus Cabrio!
 
Od 1 do 4 maja Muzeum Humoru i Absurdu czynne będzie w godz. 11.00-16.00. Bilet wstępu kosztuje 33 zł (normalny), 23 zł (studencki, szkolny lub zbiorowy - powyżej 12 biletów kupowanych jednorazowo).

W przypadku pytań, potrzeb, chęci osobistego spotkania z Misiem etc. - proszę o kontakt.

Pozdrawiam serdecznie
Radek Rakowski
88 55 99 595