Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku

Podpisanie umowy
logotyp FEPZ EFS

W dniu 27 marca 2024 roku Gmina Czaplinek podpisała umowę  na dofinansowanie projektu nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, 
Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: Wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury). 
 

Całkowita wartość projektu: 862 621,80 PLN
Kwota kosztów kwalifikowalnych: 862 621,80 PLN
Kwota dofinansowania : 771 031,80 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 732 480,21 PLN

Celem ogólnym projektu jest podniesienie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku z terenu gminy miejsko-wiejskiej Czaplinek, w powiecie drawskim, w woj. zachodniopomorskim w okresie 01.02.2024 r. do 15.12.2025 r.

Cel zostanie osiągnięty dzięki realizacji 9 działań projektowych, skierowanych jednocześnie do uczniów/uczennic uczących się i nauczycieli/ek pracujących w Szkole Podstawowej w Czaplinku odpowiadających ich potrzebom, tak by wspólnie rozwijając się podnieść jakość kształcenia poprzez:
1. realizację zajęć dydaktyczno-wyrównawczych z matematyki na poziomie klas I - III oraz IV -VIII oraz z j. angielskiego na poziomie klas I -VIII;
2. organizację kółek zainteresowań, warsztatów w tym zajęcia rozwijające z matematyki dla uczniów klas III - V Matematyka z Minecrafcie, dla uczniów klas I-III Arytmetyka mentalna;
3. zintegrowane zajęcia z wykorzystaniem i rozwojem umiejętności matematycznych;
4. organizację zajęć rozwijających zainteresowania przyrodnicze ( przyroda, biologia, chemia, geografia lub fizyka);
5. realizację projektu edukacyjnego Eko-Aktywni;
6. wyjazdy edukacyjne;
7. innowacje pedagogiczne w ramach doradztwa zawodowego;
8. wsparcie psychologiczno-pedagogiczne oraz wsparcie na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom behawioralnym, agresji, depresji oraz zaburzeń odżywiania;
9. doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Grupę docelową stanowi co najmniej 658 uczniów ( 324K/334M ), w tym co najmniej 7 pochodzących z Ukrainy i 28 z ON (82,55% ogółu ucz.) oraz nauczyciele szkoły 79 (69K/10M).

Efektem realizacji projektu będzie osiągnięcie głównych wskaźników rezultatu tj.:
1. 377 uczniów ( 194K i 183 M) nabędą po opuszczeniu programu kwalifikacje,
2. 55 nauczycieli ( 49K i 6M) przedstawicieli kadry szkół uzyskają po opuszczeniu programu kwalifikacje.

#FunduszeUE 

Wycieczka do Gdyni

WYCIECZKA DO GDYNI

W dniach 25-26.04.2024r. odbyła się wycieczka klas siódmych do Gdyni. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury). 

Kulminacyjnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment. To miejsce zaprasza każdego i zachęca do poznawania i odkrywania świata oraz mechanizmów nim sterujących. Tutaj z pewnością można rozbudzić w sobie pasję do nauki. 

Podczas zwiedzania Centrum odbyliśmy fascynującą podróż w głąb ludzkiego ciała i przekonaliśmy się, jak ważne jest życie w harmonii – dowiedzieliśmy się, jak dbać o dobry stan ciała, umysłu i ducha. Zdobytymi wiadomościami chętnie podzielimy się podczas lekcji biologii.
Od dzisiaj fizyka nie jest nam już obca, ponieważ mieliśmy okazję doświadczalnie zgłębić jej tajemnice (zrozumieć zjawiska nas otaczające i podjąć próby okiełznania niektórych z nich). Okazało się, że prąd wcale nie jest potrzebny do prowadzenia rozmowy telefonicznej. Mieliśmy okazję przeżyć trzęsienie ziemi i chodzić po bagnach. 

Zgłębiliśmy również tajemnice wody – zdumiewającej substancji o przedziwnych właściwościach, która jest fundamentem naszego życia.
Każdy z nas miał możliwość podjęcia wyzwania w postaci przemieszczania się na wózku inwalidzkim ulicami  i chodnikami, pokonując między innymi przeszkody w postaci krawężników – nie każdemu się to udało. Dzięki temu wiemy , jak ważne jest wdrażanie w miastach udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

W ramach wyjazdu, udało się wygospodarować również czas na poznanie historii i najważniejszych zabytków Trójmiasta.  Wiemy już o wiele więcej o wydarzeniach na Westerplatte, mieliśmy okazję podziwiać także Starówkę Gdańską, Sopockie Molo, Bazylikę Mariacką, ORP Błyskawicą oraz Dar Pomorza.

Wróciliśmy do domów  pełni wrażeń i emocji, wzbogaceni o wiedzę i doświadczenie.

#FunduszeUE

 

Wycieczka do Warszawy

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 13-15.05.2024 r. odbyła się wycieczka uczniów klas czwartych Szkoły Podstawowej w Czaplinku do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu nr FEPZ.06.09-IP.01-0027/23 „Rozwijajmy razem. Podnoszenie jakości kształcenia w Szkole Podstawowej w Czaplinku” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Działanie 6.9 Edukacja ogólna, zakres interwencji: wsparcie na rzecz szkolnictwa podstawowego i średniego (z wyłączeniem infrastruktury). 

Podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik mieliśmy możliwość zapoznania się z wieloma nowinkami technologicznymi z różnych dziedzin nauki. Podczas zdobywania wiedzy i nowych umiejętności nie zabrakło również dobrej zabawy. Wykonywaliśmy bańki mydlane na wielkim stelażu, próbowaliśmy zbudować namiot wykorzystując do tego podmuchy powietrza. Poznaliśmy maszyny tłoczące wodę wykorzystywane przez ludzi od czasów starożytnych do dnia dzisiejszego. Udało nam się również porozmawiać ze sztuczną inteligencją AI – było to niesamowite przeżycie! Szczególne zainteresowanie wśród chłopców wzbudził samochód bioniczny. Mieliśmy możliwość podejmowania przeróżnych wyzwań podczas rozwiązywania zagadek logicznych oraz korzystania z interaktywnych gier edukacyjnych.  Wizytę w Centrum Nauki Kopernik zakończyliśmy w planetarium, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć trójwymiarowy film pt. „Rewolucje Kopernika”. Odbyliśmy fascynującą podróż przez Układ Słoneczny, nauczyliśmy się rozpoznawać planety i najważniejsze konstelacje gwiazd. Udało nam się odnaleźć Gwiazdę Polarną! 

Dzięki wizycie w Centrum Nauki Kopernik zdobyliśmy poprzez doświadczenie i eksperymenty mnóstwo nowej wiedzy i umiejętności. Zaowocują one naszą zwiększoną aktywnością podczas lekcji, zwłaszcza fizyki i geografii. Od dziś o wiele lepiej rozumiemy mechanizmy i zjawiska towarzyszące nam na co dzień. 

Podczas naszej wizyty w stolicy udało nam się również wygospodarować czas na zwiedzanie najważniejszych zabytków Warszawy i poznanie fragmentów historii miasta. Pod opieką przewodnika zwiedziliśmy całe Stare Miasto. Mieliśmy również okazję obserwować zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zachwyciła nas także panorama Warszawy, którą oglądaliśmy z tarasu widokowego znajdującego się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki. 

Ogromnym wyzwaniem i bogatym doświadczeniem życiowym było dla nas przemieszczanie się po tak dużym mieście (zdobyliśmy mnóstwo nowych umiejętności) oraz organizacja przejazdu metrem, od zakupu biletów po dotarcie do celu. 

Wyposażeni w ogrom wiedzy i nowych umiejętności wróciliśmy do domów nie mogąc doczekać się spotkania z naszymi rówieśnikami oraz nauczycielami, aby podzielić się z nimi wrażeniami i ciekawostkami edukacyjnymi. 
 

#FunduszeUE