To oczywiście żagle, zarówno duże jachty, jak i małe żaglówki, szkółki żeglarskie, kajaki, rowerki wodne, deski windsurfingowe oraz sporty motorowodne. Czyste jeziora sprzyjają także nurkowaniu. A oprócz płetwonurków nad jeziorami przez cały rok spotkać można wędkarzy – to znak, że wody zasobne są w ryby.
Drawsko, najbardziej znane jezioro Pojezierza Drawskiego, oglądane z góry wygląda jak gwiazda rzucona na poduszkę z ciemnego aksamitu. I za gwiazdę uchodzi. Ma urok, styl i możliwości. Oficjalnie jego głębokość wynosi 83 m.
Opłynięcie pod żaglami wszystkich piętnastu zatok jez. Drawsko zajmuje nawet tydzień. Po drodze można przycumować na którejś z dwunastu wysp, na przykład Bielawie, piątej pod względem wielkości śródlądowej wyspie w Polsce. Położona jest ona w środkowej części Jeziora Drawsko, około 500 metrów od Starego Drawska. Ma powierzchnię 79,5 ha. Bielawa jeszcze kilka lat temu była zamieszkała przez cały rok, a jej część była wykorzystywana rolniczo (między innymi uprawiano tutaj wiklinę).
Jezioro jest wykorzystywane dla sportów wodnych od co najmniej 100 lat. Już w 1946 r. ruszyły tu kursy żeglarskie organizowane przez grupę społeczników. Tradycje są kontynuowane do dnia dzisiejszego. W ostatnich latach jezioro nabrało znaczenia dla coraz liczniejszych polskich płetwonurków, odbywają się ich obozy, a w odmętach jez. Drawsko od kilku lat rozgrywane są mistrzostwa Polski w łowiectwie podwodnym.
Prawie 13-kilometrowe jezioro jest też początkiem kajakowego szlaku Drawy. Nazwany imieniem księdza kardynała Karola Wojtyły (przyszły papież trzy razy przemierzył kajakiem rzekę, po raz pierwszy w 1955 roku) ma w sumie 186 km długości i jest uważany za jedną z najbardziej efektownych tras wodnych w Polsce.
Gmina Czaplinek posiada dobrze zagospodarowane kąpielisko nad jez. Drawsko oraz kąpielisko nad jez. Czaplino.
Przy Jeziorze Drawsko znajduje się Ośrodek Sportów Wodnych, w którym turyści mogą skorzystać ze schroniska oraz przystani dla jachtów, a od kwietnia do września prowadzone są kursy żeglarskie i można wypożyczyć sprzęt wodny.
Ponadto sprzęt wodny można wynająć w każdym ośrodku wypoczynkowym oraz w niektórych miejscach noclegowych zlokalizowanych na terenie gminy.
Wszystkie ośrodki wypoczynkowe znajdujące się w Gminie Czaplinek leżą przy jeziorach i każdy z nich posiada plaże oraz pomosty wraz z miejscami postojowymi dla żeglarzy. W samym Ośrodku Sportów Wodnych, w okresie letnim dziennie stacjonuje ok. 50 jachtów.
Wodniacy mogą cumować przy 19 pomostach na jeziorze Drawsko znajdujących się m.in. przy wyspie Bielawie, w miejscowości Stare Drawsko, Siemczyno lub w samym Czaplinku.
Żeglarze upodobali sobie miejscowość Kluczewo, gdzie znajduje się pomost wraz z małą infrastrukturą turystyczną (wiatą drewnianą, ławostołami, miejscem na ognisko).
Jezioro Drawsko jest też ważnym punktem na wędkarskiej mapie Polski – dzięki temu, że jest własnością Skarbu Państwa i dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie w Czaplinku Spółka z o.o., jest intensywnie zarybiane, co umożliwia osiąganie niezłych efektów wędkarskich. Dzięki dużej różnorodności brzegów – od piaszczystych plaż, poprzez zalesione klify do bagnistych trzcinowisk, w jeziorze można łowić niemal każdy gatunek jeziornej ryby i to przez cały rok. Drawsko słynie z łowisk okoni i siei, zwanej podlodowym łososiem, ze względu na swą waleczność. W zachodnich zatokach (i nie tylko) żerują wielkie szczupaki, w trzcinach karasie, gdzieniegdzie węgorze i można tak dalej wymieniać.
Warto przekonać się samemu jak fascynującą przygodą może być uprawianie sportów wodnych na jeziorze Drawsko.
Szkolenia i kursy:
Sail&Surf
ul.Kochanowskiego 8\10, 78-550 Czaplinek
tel. Szymon Pastuszek 734 770 777
e-mail: biuro@sailandsurf.pl
https://sailandsurf.pl/
Przewodnik wędkarski
Krzysztof Tynny, tel. 790 310 180
e-mail: fish.art.1981@gmail.com
fb: Fish-Czaplinek