Informacja z IV Sesji Rady Miejskiej w Czaplinku | Urząd Miejski w Czaplinku

01
polandrock
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
LadyPunk
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Informacja z IV Sesji Rady Miejskiej w Czaplinku

W dniu 29 sierpnia 2024 roku o godz. 12.00 odbyła się IV Sesja Rady Miejskiej w Czaplinku.

Obrady Sesji prowadził Pan Marcin Czerniawski – Przewodniczący Rady Miejskiej z sali narad Urzędu Miejskiego w Czaplinku, przy ul. Rynek 6.

W sesji uczestniczyło 13 radnych, 2 radnych było nieobecnych (Marcin Sielatycki, Szymon Pastuszek).

Podczas sesji odbyło się uroczyste wręczenie tytułu „Zasłużony dla Gminy Czaplinek” Panu Januszowi Kucharskiemu.
Przed wręczeniem tytułu Pan Przewodniczący Rady przedstawił w kilku zdaniach osobę Pana Janusza Kucharskiego, jak również dokonania, które bez wątpienia świadczą o tym,  że swoim życiem i pracą Pan Janusz Kucharski zasłużył na szacunek i życzliwość mieszkańców oraz na tytuł „Zasłużony dla Gminy Czaplinek”.

„Pan Janusz Kucharski wśród wszystkich mieszkańców Czaplinka wyróżnia się ogromnymi zasługami
w zakresie popularyzacji muzyki. Jego dom rodzinny znajdował się we wsi Czarne Małe. Tam już jako dwunastolatek akompaniował chórowi szkolnemu na akordeonie. Również od dwunastego roku życia grał
w Czaplineckiej Orkiestrze Dętej na trąbce, potem na puzonie. Będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego
w Czaplinku założył własny zespół, grający modną wówczas muzykę rozrywkową (grał wtedy na organach elektronicznych), a jako gitarzysta akompaniujący dwóm koleżankom-wokalistkom został zakwalifikowany do Wojewódzkiego Konkursu Poezji Śpiewanej w Koszalinie. W tym samym czasie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Szczecinku w klasie puzonu. Po maturze w 1979 roku rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy w Instytucie Wychowania Muzycznego, gdzie uzyskał dyplom magisterski w 1983 roku. W czasie studiów był członkiem zespołu rockowego „Aron-Rock", z którym wystąpił na festiwalu rockowym w Jarocinie.

Po ukończeniu studiów Pan Janusz podjął pracę w Czaplineckim Ośrodku Kultury, w którym zajmował się stroną muzyczną wszystkich uroczystości i imprez okolicznościowych oraz prowadził młodzieżowy zespół rockowy.
W 1985 roku objął prowadzenie zespołu folklorystycznego Jarzębina z Broczyna, funkcjonującego z wielkim powodzeniem i uznaniem w środowisku do dziś. W latach 1990 -2000 pracował w czaplineckim oddziale Ogniska Muzycznego jako nauczyciel gry na pianinie, gitarze i akordeonie. Równolegle do pracy zawodowej prowadził własny zespół muzyczny, służący lokalnej społeczności rozrywkową muzyką komercyjną. Przez kilka lat pełnił też funkcję kapelmistrza Czaplineckiej Orkiestry Dętej. Przez pewien czas pracował również na stanowisku dyrektora Czaplineckiego Ośrodka Kultury.

Od 1 września 1990 roku do 31 sierpnia 2006 roku Pan Janusz Kucharski pracował w Szkole Podstawowej
w Czaplinku oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Czaplinku jako niezwykle ceniony i szanowany nauczyciel muzyki, a później sztuki. W obu instytucjach prowadził młodzieżowe zespoły wokalne oraz współtworzył artystyczną oprawę uroczystości szkolnych.
Od roku 2003 mamy przyjemność niemal codziennego podziwiać talent Pana Janusza Kucharskiego jako organisty w Parafii Świętej Trójcy w Czaplinku. Nabożeństwa niedzielne i w dni powszednie, Gorzkie Żale, bożonarodzeniowe kolędowanie, wielkanocna Rezurekcja czy procesja na Boże Ciało nie mogą się obyć bez profesjonalnej gry na organach i śpiewu Pana Janusza Kucharskiego, animującego muzyczną część obrzędów religijnych. Również tak ważnym uroczystościom jak śluby i pogrzeby towarzyszy muzyka w wykonaniu niezastąpionego Pana Janusza.

W 2004 roku Pan Janusz Kucharski we współpracy z innymi osobami utworzył zespół rockowy o nazwie Daylight, z powodzeniem wykonujący i nagrywający własne piosenki. Kolejny ambitny projekt muzyczny to zespół Musik Trio, do którego dołączył Pan Janusz jako kontrabasista. Również znana w regionie Złocieniecka Orkiestra Dęta od 2005 roku w swoim składzie ma puzonistę Pana Janusza Kucharskiego, który z tą formacją wystąpił w sierpniu 2023 r. na festiwalu Pol' and' Rock na byłym lotnisku w Broczynie.
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Pan Janusz Kucharski od dzieciństwa tworzy muzyczny obraz społeczności naszego miasta i regionu, dlatego w pełni zapracował na tytuł Zasłużonego dla Gminy Czaplinek.
Wniosek o nadanie tytułu został jednomyślnie, pozytywnie oceniony przez Kapitułę na posiedzeniu w dniu
14 czerwca 2024 r.”.

Pani Burmistrz Czaplinka Katarzyna Szlońska - Getka  odczytała i wręczyła Zasłużonemu dyplom o treści:
„W uznaniu szczególnych zasług dla Gminy Czaplinek Rada Miejska w Czaplinku uchwałą Nr III/24/24 z dnia
27 czerwca 2024 r. nadaje Panu Januszowi Kucharskiemu tytuł honorowy „Zasłużony dla Gminy Czaplinek”.  Pani Burmistrz Czaplinka wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli Panu Januszowi Kucharskiemu pamiątkową odznakę, wiązankę kwiatów oraz złożyli gratulacje. Uczestnicy sesji obdarowali Zasłużonego licznymi i długimi brawami, a koleżanki z zespołu „OdNowa”, m.in. zaśpiewały „sto lat”.

Jednym z ważniejszych punktów porządku obrad Sesji była uchwała w sprawie uchwalenia 29 statutów sołectw Gminy Czaplinek.
Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia statutów sołectw było spowodowane koniecznością zaktualizowania treści statutów oraz dostosowania ich dotychczasowych zapisów do obowiązujących przepisów prawa.

Statuty sołectw regulują organizację i zadania organów sołectwa, zasady, tryb wyboru oraz odwoływania sołtysa i rady sołeckiej, gospodarkę finansową sołectwa oraz zakres zadań do realizacji, a także określają formy kontroli i nadzoru nad działalnością organów sołectw.

Rada Miejska ww. uchwałę podjęła 13 głosami „za”.

Ponadto Rada Miejska w obecności 13 radnych podjęła następujące uchwały w sprawie:

  • zmian w budżecie Gminy Czaplinek na 2024 r.;
  • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Czaplinek na lata 2024-2033;
  • nieodpłatnego nabycia nieruchomości na rzecz Gminy Czaplinek;
  • zbycia  nieruchomości stanowiących własność Gminy Czaplinek;
  • pozostawienia bez rozpoznania skargi na działalność Dyrektora Szkoły Podstawowej w Czaplinku;
  • ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego z budżetu Gminy Czaplinek za uczestnictwo strażaka ratownika ochotniczej straży pożarnej w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej, szkoleniu lub ćwiczeniu.

Każdą z wyżej wymienionych uchwał Rada Miejska podjęła 13 głosami „za”.

Pan Przewodniczący Rady zaprosił mieszkańców oraz uczestników sesji na uroczyste obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w dniu 1 września 2024 r.

Natomiast Pani Burmistrz Czaplinka zaprosiła wszystkich obecnych na sesji oraz mieszkańców, m.in. na Święto Plonów, które odbędzie się w dniu 31 sierpnia br. od godz. 15.00  w Broczynie.

Autor: Małgorzata Gozdek
kierownik Referatu Ogólnoorganizacyjnego