14 lutego obchodzony jest Dzień Chorych na Padaczkę. Patronem osób chorych jest św. Walenty, który to miał uzdrowić chorego na epilepsję syna rzymskiego filozofa Kratona.
Myśląc dzisiaj o osobach z takim schorzeniem warto dowiedzieć się czym jest epilepsja oraz jak zachować się w przypadku, kiedy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego.
Padaczka, inaczej zwana epilepsją charakteryzuje się występowaniem tzw. napadów padaczkowych, które polegają na nagłym wystąpieniu zespołu objawów somatycznych. Do najczęstszych objawów zalicza się naprężenie ciała, drgawki, szczękościsk, wygięcie w łuk, omdlenia. Poza typowymi objawami, bardzo często można spotkać objawy częściowe lub objawy nietypowe jak np. napady ruchowe (drżenie tylko kącika ust, kciuka), napady czuciowe (mrowienie tylko pewnych części ciała), napady wegetatywne (np. nadmierne wydzielanie śliny), napady nieświadomości (krótkotrwała utrata świadomości).
Przyczyny występowania epilepsji mogą być wrodzone lub nabyte, jednak w większości przypadków są nieznane. Bardzo rzadko są to przyczyny genetyczne. Rozróżnia się padaczkę objawową i o nieustalonej przyczynie. W pierwszym przypadku może to być padaczka pourazowa, alkoholowa, wieku starczego lub uogólniona. Natomiast w przypadku padaczki objawowej o nieustalonej przyczynie, atak pojawia się nieoczekiwanie i może być wywołany np. światłem stroboskopowym na dyskotece, dźwiękiem o pewnej częstotliwości, stresem, wzruszeniem itp.
Wielu świadków napadu padaczkowego, nie wie jak postępować w takiej sytuacji. Warto więc zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy podczas napadu.
Co należy robić:
- Odsuń sprzęty, niebezpieczne przedmioty aby uchronić ciało przed okaleczeniem;
- Chroń głowę przed urazami, możesz delikatnie przytrzymać głowę z boku rękoma;
- Ułatw oddychanie – otwórz okno, rozepnij kołnierzyk, rozepnij pasek itp.;
- Kiedy drgawki ustaną ułóż chorego na boku aby uchronić go przed zakrztuszeniem;
- Po napadzie padaczkowym pozostań przy chorym aż wróci mu pełna świadomość, daj mu czas, zapewnij spokój.
Czego nie wolno robić:
- Nie przenoś człowieka w trakcie napadu padaczkowego;
- Nie próbuj „cucić”, nie klep po twarzy;
- Nie podnoś głowy chorego – grozi to zapadnięciem się języka i utrudnieniem oddychania;
- Nie otwieraj zaciśniętych szczęk;
- Nie wkładaj niczego między zęby;
- Nie powstrzymuj drgawek;
- Nie stosuj sztucznego oddychania, na początku napadu padaczkowego chory może przez 20-30 sekund nie oddychać – jest to normalne;
- W trakcie napadu padaczkowego nie podawaj nic do picia;
- Po napadzie padaczkowym nie wymuszaj niczego na chorym, może być jeszcze nie w pełni świadomy, reagować nieadekwatnie do sytuacji.
Większość napadów padaczkowych ustępuje w ciągu 2-3 minut. Jeżeli napad padaczkowy trwa dłużej niż 3-5 minut albo po pierwszym napadzie następują kolejne wezwij pogotowie ratunkowe.
Jednocześnie zapraszamy na akcję organizowaną już od kilku lat w gminie Czaplinek pn: „Zdrowiej z kijkami. Zdrowiej biegiem”, która zachęca do aktywności fizycznej dla osób chorych na epilepsję.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie http://www.czaplinek.pl/
Źródło: Stowarzyszenie Ludzi z Epilepsją, Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół "Koniczynka"