W lutym 2025 ruszyła 16 edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. "EkoWalentynki - czyli kochamy recykling!" i potrwa do Dnia Ziemi.
Gmina Czaplinek bierze w niej udział po raz dziewiąty i na pewno nie ostatni. Spotykamy się na czaplineckim rynku w środę, czyli 19 marca 2025 r. godz. 10.00 – 13.00 i przynosimy ze sobą zużyte baterie oraz drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny. W zamian będziemy rozdawać walentynkowe słodkości oraz pączusie.
Do naszej akcji przyłącza się Zakład Gospodarki Komunalnej w Czaplinku Sp. z o.o., który stanie ze stoiskiem edukacyjnym w zakresie gospodarki odpadami. Szykują dla Was gry przestrzenne, konkursy oraz gadżety związane z segregacją odpadami. Ponadto podczas akcji ze stoiskiem edukacyjnym stanie Straż Miejska w Czaplinku, która zaprezentuje swoją działalność.
Akcja organizowana jest wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku , Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.
A dlaczego należy zbierać baterie?
Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli nie mieszanie ich z innymi odpadami. Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Pierwiastki te mogą być ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda. Metale ciężkie w bateriach mogą być odzyskane i nie zatrują środowiska!
Pamiętaj!
Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.
Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora.
Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych, w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.
Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.
Baterie i elektroodpady można też oddać do PSZOKu, który znajduje się za sklepem Wabi Market przy ul. Leśników.
Katarzyna Trzcińska, Inspektor ds. ochrony środowiska.