Program Współpracy 2025

Już w środę 3 lipca 2024 r. o godzinie 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie online nt. założeń do Programu współpracy powiatu drawskiego z organizacjami pozarządowymi.

Cenimy autentyczność, jesteśmy różnorodni i możemy sobie nawzajem pomóc, łącznie z zaplanowaniem rozwiązań problemów dręczących nas od lat, jak i źródeł ich finansowania. 

 Plan spotkania online środa, 3 lipca 2024 od 19.00:

1. „Okno możliwości” rozwiązania problemów. 

2. Kooperatywa – wspólna sprawa NGO.

3. Wzrost budżetu na 2025 o 20% .

4. Nasze refleksje i wnioski.

5. Harmonogram działań.

Chętnych do udziału w rozmowie / słuchaniu proszę o przesłanie swojego adresu mail na drzewo7050@gmail.com  do środy, do 11.00, na który wyślę link do spotkania.

Dziękuję za każdą wymianę myśli np. podczas pierwszego spotkanie, które już zbliżyło nas do rozwiązania. Poniżej, kilka propozycji i poddaję pod refleksję.

1. Program współpracy w perspektywie 3-5 lat. Co roku zmiana kwoty budżetu. Pozostałe realizacja programu.

1) Jest sens zaplanowania rozwoju potencjału organizacji i zapisania zadań w perspektywie dłuższej. Co roku ewentualna zmiana budżetu. Sprawozdania z realizacji zadań na dany rok bez zmian. Unikamy w programie górnolotnych sformułowań, nieosiągalnych w ciągu roku. Zależy nam na realnym działaniu, a nie pozornym. 

2) Na podstawie art. 5a ust. 2 ustawy działalności pożytku publicznego i o wolontariacie możemy opracować program w perspektywie 5 lat.

2. Uproszczenie ofert na wydarzenia akcyjne 1–2 tys.

1) W trybie uproszczonym na tzw. „małe granty” z inicjatywy organizacji, które jednocześnie mieszczą się w zakresie zaplanowanym w programie współpracy. Kwota na tryb uproszczony do 20% kwoty budżetu ogółem.

2) Padły propozycje, by nie zlecać w tym trybie zadań publicznych:

a) ze względu na ograniczenie 90 dni do realizacji zadania,

b) „małe granty” tylko w ramach dotacji z gmin,

c) zwiększyć przejrzystość kryteriów ocen „małych grantów” proponowanych przez organizacje i jako priorytet przyjąć - zadania objęte patronatem powiatu drawskiego,

d) przeznaczyć całą kwotę na dotacje 5-10 tys. realizację zadań zleconych przez powiat na zadania „powiatowe”.

3. Konkurs ofert na zadania w kwocie dotacji 5–10 tys. i jedna oferta od jednego oferenta.

Tu pełne poparcie i prośba do Was o doprecyzowanie definicji „zasięg powiatowe”. Tak, by nie byłoby to tylko „zaproszenie uczestników z całego powiatu”. Może realizacja zadania przez współpracujące kilka organizacji pozarządowych z kilku gmin powiatu drawskiego??

4. Stowarzyszenia przy jednostkach organizacyjnych prowadzonych przez powiat dla przejrzystości, to środki zarezerwowane na wydarzenie w budżetach jednostek.

Tak, to uprości i jest zgodne z zasadą przejrzystości. Nie będzie wówczas ryzyka podejrzeń i uzasadnień „wg znajomości, dla swoich”. W tym też celu, rozważenie, by organizacje, w których w zarządach są radni, samorządowcy, kierownicy jednostek nie składały ofert do samorządu gmin, czy powiatu.

5. Wsparcie potencjału kapitału „twardego” NGO, a nie tylko materiałów, usług na realizowane przez nie zadania.

Tak, praca w organizacji pozarządowej opiera się na samopomocy, współpracy i gdybyśmy mieli na „papę” moglibyśmy uszczelnić dach, przeprowadzać remont, tworzyć miejsca pracy. To rozmawialiśmy o naszej – organizacji samopomocy. Jesteśmy różnymi organizacjami:

- jedne nie lubią pisać projektów, a fantastycznie pracują z ludźmi, organizują wiele wydarzeń, aktywności mieszkańców i gości,

- są takie, które potrafią napisać projekt i realizować zadanie na skalę powiatu, regionu,

- są takie, które korzystają ze specjalistycznego potencjału i ich projekty w konkursach ogólnopolskich zdobywają duże dotacje i one mogłyby tworzyć miejsca pracy realizując zadania publiczne we współpracy z innymi organizacjami.

 

Do zobaczenia w środę NGO – J. Kulesza mail: drewo7050@gmial.com  tel. 533099898

Autor: Joanna Kulesza, NGO