Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii.
To święto ustanowione w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Dzień ten podkreśla pozytywne oddziaływanie literatury na dobrostan psychiczny. Biblioterapia jest metodą, w której narzędziem terapeutycznym jest książka. Istotą tej metody jest założenie, że osoby mogą identyfikować się z bohaterami książki i przeżywać uczucia, jakie są ich udziałem.

 

Międzynarodowy Dzień Postaci Z Bajek

5 listopada obchodzone jest jedno z najmilszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dzień ten jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych, ulubionych, bajkowych bohaterów. Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya. Bajki i baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Od najmłodszych lat uczą, bawią i wychowują. Rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo.

Noc Bibliotek

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września w całej Polsce i naszej Bibliotece obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

Narodowe Czytanie 2024

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego. To dramat napisany w 1834 roku, ukazujący postać tytułowego bohatera w kontekście powstania listopadowego. Dzieło opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, Kordian, targany wewnętrznymi dylematami, nie jest w stanie dokonać zamachu. Imię bohatera, Kordian, zostało wymyślone przez autora, a jego postać stanowi archetyp romantycznego indywidualisty. 

Termin może ulec zmianie.