30.06.2017

XIV Henrykowskie Dni w Siemczynie - 1-2 lipca 2017 r.

XIV Henrykowskie Dni w Siemczynie

1 LIPCA 2017 (SOBOTA)

"DZIEŃ PAŁACOWY"

  • od g. 09.30 - Konferencja historyczna pt. "WROTA CZASU" - moderator: Maria Witek (BDZ Szczecin)

* Wystąpienia oficjalne:

  • Prezes i Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie - Zdzisław i Bogdan Andziakowie
  • Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie - Ewa Stanecka
  • Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Jarosław Rzepa
  • Starosta drawski - Stanisław Kuczyński - "Jezioro Tajemnic"
  • Burmistrz Czaplinka - Adam Kośmider

* Wystąpienia wprowadzające:

  • mgr inż. arch. Aleksandra Hamberg-Federowicz (st. kustosz BDZ Szczecin) i mgr Waldemar Witek (NID OT Szczecin) - wystąpienie dotyczące zasobu kulturowego (zabytków) woj. zachodniopomorskiego i jego znaczenia i stanu zachowania w kontekście zapisów w Wojewódzkim Programie     Opieki nad Zabytkami na lata 2017-2020 oraz turystycznej promocji regionu - w tym poprzez "Wrota Czasu".
  • dr Eryk Krasucki (Uniwersytet Szczeciński) - wystąpienie dotyczące projektu "Wrota Czasu" - podstawy merytoryczne (historyczne), założenie, cele, przyjęte formy zadania, etc.

* Wystąpienia realizatorów projektu "Wrota Czasu" (wg chronologii):

  •  Wojciech Celiński - Centrum Słowian i Wikingów Wolin
  •  Maciej Bejnarowicz - Dawny przedlokacyjny Kołobrzeg
  •  Tomasz Zalewski - Średniowieczny gród w Moryniu
  •  Bogdan Andziak - Muzeum Baroku w Pałacu Siemczyno
  •  Magdalena Suska - Laboratorium tradycji w Przelewicach
  •  Henryk Gmyrek - Skansen Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu
  •  Piotr Piwowarczyk - Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu

* Dyskusja i zakończenie

  • od g. 10.00 - Aleja rzemieślników
  • od g. 11.00 - Strefa smaków - Sołectwo Siemczyno
  • od g. 11.00 - Strefa zabaw - "Fabryka Radości"
  • od g. 11.00 - Otwarty plener plastyczny "Barwne oblicza pałacu w Siemczynie" - prowadzący: Jadwiga Adrianowska i Grupa "art4art"
  • od g. 11.00 - Aktywności dnia - na dziedzińcu i błoniach parkowych:
    • pokazy historyczne (różne epoki)
    • warsztaty tańców barokowych - prowadzące: Dzidka Harańczyk i Alina Karolewicz
    • warsztaty w Kuźni Ceramicznej - prowadząca: Krystyna Wenelska
    • wystawa myśliwska - pracownia plastyczna "Trop"
  • od g. 15.00 - SCENA GŁÓWNA:
    • Zespół Tańców Historycznych "Pałac Siemczyno" - choreograf: Dzidka Harańczyk, prowadzenie: Alina Karolewicz
    • Orkiestra Dęta "Viva Battuta" - dyrygent: Tomasz Stawicki
    • Zespół Pieśni i Tańca "Diabaz" - choreograf i instruktor: Jolanta Bułczyńska-Parol
    • Chór "Profvoices" - dyrygent: Dorota Gadzina
    • Zespół baletowy "Kołobrzeg" - choreograf: Iwona Vetter
  • g. 18.30      - Ponadepokowe przekroczenie Wrót Czasu - rekonstruktorzy w interakcji z widownią
  • g. 20.30      - Wydarzenie dnia - koncert "Ósmy cud świata" - solistka Katarzyna Dondalska z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Stefana Johannesa Waltera

 

2 LIPCA 2017 (NIEDZIELA)

"DZIEŃ DUCHOWY"

  • g. 12.00 - Msza Św. w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie - koncelebrowana przez bp. Krzysztofa Włodarczyka
  • g. 13.15 - Wspólne zdjęcie na stopniach barokowego pałacu w Siemczynie
  • g. 15.00 - III Henrykowskie Regaty Żeglarskie w klasie Optymist o Puchar Prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie - komandor regat Andrzej Cogiel
  • g. 16.00 - Wręczenie Pucharów
  • g. 16.15 - Piknik żeglarski nad Zatoką Henrykowską przy ognisku i grillu

 

Autor: 
Robert A. Dyduła