07.09.2018

Ruszają badania wad postawy dla dzieci i młodzieży z gminy Czaplinek

logo

Okres przedszkolny i szkolny jest czasem, w którym kształtuje się prawidłowa sylwetka dziecka. Z oficjalnych statystyk wynika, że zaledwie ok. 10 % dzieci ma prawidłowo ukształtowaną postawę ciała. U 50 %-70 % populacji dzieci, występują pierwsze cechy skrzywień i innych deformacji. Ok. 20 % populacji to dzieci już z poważnymi zaburzeniami symetrii ciała, które kwalifikują się do stałej konsultacji ortopedycznej.
Odpowiednio szybko podjęte działania profilaktyczne oraz wczesna rehabilitacja dzieci z rozpoznanymi zaburzeniami postawy ciała są niezwykle istotne w prewencji późniejszych dolegliwości ze strony narządu ruchu.

Gmina Czaplinek dbając o zdrowie najmłodszych po raz kolejny zaprosiła do współpracy specjalistów z Katedry Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Politechniki Radomskiej - przedstawicieli nauk biologicznych i kultury fizycznej z bogatym dorobkiem z zakresu: auksologii, antropomotoryki, fizjoterapii i korekcji wad postawy ciała.

Od 10 do 14 września 2018 r. specjaliści z Radomia będą wykonywali profesjonalne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne badania stanu postawy ciała oraz rozwoju fizycznego dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjum na terenie naszej gminy.
Podsumowaniem tegorocznych badań będą warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli i dla rodziców dzieci dotkniętych wadami postawy, które odbędą się 29 września 2018 r.

Autor: Katarzyna Kibitlewska – inspektor ds. promocji i turystyki