29.12.2017

Pożar budynku wielorodzinnego w Czaplinku

Pożar budynku wielorodzinnego w Czaplinku

W dniu 27.12.2017 r. około godziny 14.27 wybuchł pożar w budynku wielorodzinnym w Czaplinku (Wspólnota Mieszkaniowa) przy ul. Sikorskiego 8.  W budynku tym mieszkało 5 rodzin (13 osób), cztery lokale mieszkalne są własnością prywatną, jeden lokalem komunalnym gminnym. Ogień pojawił się w części dachowej budynku i bardzo szybko rozprzestrzenił się na cały dach budynku. Całkowitemu spaleniu uległa więźba dachowa i mieszkanie znajdujące się na poddaszu, którego właścicielem jest Gmina Czaplinek, pozostałe lokale na I piętrze i parterze uległy zalaniu podczas akcji gaszenia pożaru.
Podczas akcji ratowniczej wszyscy mieszkańcy, dzięki sprawnemu działaniu policjantów naszego Komisariatu, zostali bezpiecznie ewakuowani poza teren budynku. Na miejsce zdarzenia przybył Burmistrz Czaplinka Adam Kośmider z Zastępcą Zbigniewem Dudorem i służby gminne: Straż Miejska, kierownictwo MGOPS i ZNM oraz ZGK. Podczas doraźnego spotkania Zespołu Kryzysowego pod kierownictwem Burmistrza rozpatrzono m.in. następujące zadania: otoczenie opieką pogorzelców, koordynację przedsięwzięć i zadań służb gminnych, udzielenie wsparcia służbom zewnętrznym, mające na celu minimalizację skutków pożaru we wszystkich aspektach.
Budynek po zakończeniu działań gaśniczych nie nadawał się do zamieszkania. Wobec tego, jedna osoba umieszczona została w hotelu na koszt gminy, pozostałe osoby odmówiły noclegu w hotelu ponieważ zaopiekowali się nimi członkowie ich rodzin. Poszkodowane rodziny dostały natychmiast doraźną pomoc finansową od Gminy w wysokości 3000 zł każda, oraz doraźną pomoc materialną.
Obecnie biegli z dziedziny pożarnictwa i policja ustalają przyczyny pożaru, oraz trwa szacowanie szkód przez firmę ubezpieczeniową.
W akcji gaszenia pożaru brało udział 10 jednostek straży pożarnej z: OSP Czaplinek, OSP Złocieniec, OSP Siemczyno, PSP Drawsko Pomorskie, PSP Koszalin.

Autor: Mieczysław Smyk - Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska