22.08.2017

Nawałnica w Czaplinku

Powalone drzewo na nadbrzeżu drawskim

Od późnego wieczora 18 sierpnia do popołudnia kolejnego dnia trwała akcja związana z wystąpieniem na terenie Gminy Czaplinek superkomórki burzowej. Gwałtowne podmuchy wiatru wyrywały drzewa, niszczyły linie telekomunikacyjne i blokowały drogi. Intensywne opady deszczu i nawałnice rozpoczęły się przed godz. 21.00.
W wyniku wywróconych drzew uszkodzone zostało ogrodzenie cmentarza w Czaplinku i Siemczynie oraz  dwa nagrobki. Ponadto zniszczeniu uległo oświetlenie uliczne przy ul. Szczecineckiej i Pięciu Pomostów na kwotę ok. 4 tys. zł.    
Do działań zaangażowano prawie wszystkie jednostki straży pożarnej. Na naszym terenie  odnotowano w ciągu doby ponad 20  zdarzeń spowodowanych anomaliami pogodowymi. Ogółem z 18 na 19 sierpnia br. w działaniach zaangażowanych było łącznie 46 zastępów (JRG, OSP), w tym 176 strażaków – ratowników poruszających się 46 pojazdami pożarniczymi. Kilkugodzinna akcja ratownicza kosztowała ok. 25 tys.  Zł.  
Podczas cotygodniowej poniedziałkowej odprawy kadry kierowniczej  UM dokonano analizy zdarzeń i podejmowanych działań. Omówiono zagrożenia, które mogą wystąpić w przyszłości.
W wyniku zdarzeń nie odnotowano poszkodowanych (tylko uszkodzenie mienia), straty są szacowane przez właścicieli, których obiekty najmocniej ucierpiały. Trwa również wycena powalonych drzew.

Autor: 
Krzysztof Czubak