12.11.2019

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI W CZAPLINKU

    11 listopada to chyba najważniejsze polskie święto państwowe. To właśnie w tym dniu, oficjalnie określanym jako Narodowe Święto Niepodległości, Polacy celebrują wolność, którą nasz kraj odzyskał po długim okresie zaborów. W miastach i miasteczkach, na szczeblach krajowym i lokalnym organizowane są uroczystości związane z tym jakże ważnym wydarzeniem w dziejach Europy.

   Nie inaczej odbyło się to w naszej małej ojczyźnie – Czaplinku. W dniach poprzedzających święto w szkołach i przedszkolach zorganizowane były apele, występy oraz konkursy, a na ulicach naszego miasta zawisły flagi narodowe, zdobiąc bielą i czerwienią mglisty listopadowy krajobraz.

   Dzień obchodów rozpoczął się tradycyjnie mszą świętą, odprawioną przez proboszcza czaplineckiej parafii, księdza Jacka Brakowskiego. Następnie uroczysty pochód wyruszył ulicami naszego miasteczka na cmentarz, aby oddać cześć żołnierzom poległym w walce o polskość.

   W krótkim przemówieniu, poprzedzającym modlitwę za poległych, ks. Brakowski przedstawił historię odzyskania przez Polskę niepodległości, po czym złożono wieńce pod Pomnikiem Żołnierza. Jak zawsze w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Czaplinek oraz Powiatu Drawskiego. Nie zabrakło delegacji Ochotniczej Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz różnych instytucji i stowarzyszeń z terenu naszej gminy. Wartę na kwaterze pełnili harcerze z Czaplinka, a salwę honorową oddali żołnierze z 2 Brygady Zmechanizowanej im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca.

    Po części oficjalnej mieszkańcy mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z panem Wiesławem Trzeciakowskim, autorem książki „Ballady o chłopcach z 1920 roku”, który podczas prelekcji odsłaniał religijne aspekty odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie odbyło się w zacisznej sali Czaplineckiego Ośrodka Kultury, a zaraz po nim nastąpiła długo wyczekiwana część artystyczna. Młoda artystka Maja Olejniczak, czaplineckie zespoły seniorskie: Jarzębina, OdNowa, La Bazuna oraz Marianki, a także wokalistki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego zaprezentowały piosenki wojskowe i patriotyczne.

     Z dużym uznaniem przyjęto występy licznych czaplineckich zespołów, które ostatnio tak wspaniale doceniono podczas Konkursu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej w Świdwinie. Repertuar, zaprezentowany na konkursie wybrzmiał ze sceny specjalnie dla mieszkańców naszego miasta. Wiele utworów publiczność znała i entuzjastyczne śpiewała wraz z artystami.

    Na zakończenie burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz wraz z przedstawicielami władz Gminy i Powiatu zainicjował odśpiewanie hymnu Polskiego. Dumni mieszkańcy Czaplinka bez zająknienia odśpiewali wszystkie cztery zwrotki!

    Wspólne śpiewanie 11 listopada pieśni patriotycznych stało się już tradycją, w którą bardzo chętnie włączają się kolejne pokolenia czaplinecczan. Do innej tradycji należy Motocyklowa Parada Niepodległości na trasie Czaplinek – Złocieniec. W tym roku impreza zgromadziła bardzo wielu uczestników, a nasze małe miasteczko od rana rozbrzmiewało dźwiękami ponad 400 motocykli najróżniejszych marek. To, co łączyło wszystkie maszyny i ich właścicieli to radosne i pokojowe świętowanie Dnia Niepodległości. Symbole narodowe w postaci kotylionów, proporczyków, flag oraz odblaskowych kamizelek z napisem „Polska” podkreślały uroczysty charakter wydarzenia. Emocjonującą paradę, już po raz dziewiąty, zorganizowała grupa pasjonatów BMM Pancerny.

    Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania święta oraz uczestnikom, serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na inne patriotyczne i kulturalne uroczystości.

    Magdalena Urlich, inspektor ds. informacji turystycznej i marketingu